FLOŚ 2023

XVI edycja Forum Liderów Ochrony Środowiska już za nami!

15 czerwca w Piasku k/Pszczyny odbyła się Konferencja Forum Liderów Ochrony Środowiska pt. „Eko transformacja w przedsiębiorstwie”. To już XVI edycja Konferencji organizowanej przez SQD Alliance, skupiająca ekspertów oraz uczestników zainteresowanych aktualnymi wyzwaniami firm w obszarze ochrony środowiska. Także i w tym roku nie zabrakło interesujących prelekcji oraz możliwości wymiany doświadczeń i nawiązania ciekawych kontaktów.
Podczas tegorocznej edycji FLOŚ, celem organizatorów było stworzenie przestrzeni do dyskusji nad problemami, które dotkną przedsiębiorców w związku z wejściem w życie wymagań prawnych będących wynikiem pakietu Fit for 55 oraz polityki europejskiej w zakresie ESG.

Konferencja rozpoczęła się od panelu zatytułowanego „Fit for 55”, poprowadzonego przez Ewę Konarzewską – Dyrektor Systemów Zarządzania, Inżynierii i Ochrony Środowiska SQDA. W czasie wystąpienia, omówiona została strategia Komisji Europejskiej, dotycząca walki ze zmianami klimatu. Wskazane zostały również wnioski ustawodawcze wynikające z pakietu Fit for 55 i obszary, w których przedsiębiorcy będą musieli podejmować działania.

Następnie, w drugim panelu, kolejna z prelegentek – Katarzyna Jędrzejczak, Ekspert ds. Polityki Ekologicznej, ESG i Taksonomii w Banku Ochrony Środowiska, zmierzyła się z zagadnieniem taksonomii i zrównoważonego finansowania. Podczas prelekcji poruszone zostały między innymi tematy związane z obowiązującą legislacją, wynikającymi z niej wymaganiami wobec sektora finansowego oraz przedsiębiorstw.

W trakcie kolejnej zaplanowanej prelekcji, poprowadzonej przez Leszka Rzeszowskiego –Rekomendowanego Audytora Energetycznego ZAE / NEGA-Energy, poruszone zostały kwestie praktycznych rozwiązań technicznych służących poprawie efektywności energetycznej w zakładach produkcyjnych oraz ich efektach energetycznych i ekologicznych. Pojawiła się także tematyka sposobów finansowania przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej tj. system Białych Certyfikatów oraz Fundusze Europejskie w perspektywie najbliższych lat. Zagadnienia w tym zakresie przybliżył Łukasz Rzeszowski – Dyplomowany Analityk Finansowy CFA / NEGA-Energy.

Kolejna ciekawa prelekcja dotyczyła optymalizacji zasobów firmy jako wymogu działania zgodnego z prawem. W ramach wystąpienia Radosław Jarecki (Radca prawny, Lider Praktyki Korporacyjnej w Piotr Kamiński Robert Kamiński Kancelaria Radców Prawnych Sp. p. z siedzibą w Rzeszowie) skupił się na zagadnieniach związanych z rozszerzeniem zakresu odpowiedzialności prawnokarnej przedsiębiorstw za przestępstwa przeciwko ochronie środowiska, nowymi obowiązkami przedsiębiorstw związanymi z raportowaniem ESG oraz greenwashingiem, czyli wprowadzaniem klientów w błąd poprzez nierzetelne informowanie o aspektach środowiskowych i społecznych związanych z działalnością przedsiębiorstwa lub produktami wytwarzanymi przez przedsiębiorstwo.

Ostatnim punktem programu był panel poświęcony tematyce obliczania śladu węglowego ze szczególnym uwzględnieniem zakresu trzeciego, poprowadzony przez Justynę Kwiatkowską – Specjalistkę ds. ochrony środowiska w SQD Alliance i Patrycję Rochowską – Trenerkę, Konsultantkę i Auditorkę SQD Alliance.
W przerwach od wystąpień ekspertów, uczestnicy mogli nie tylko wymieniać doświadczenia, ale również zagrać w grę „Eko Koszykówka” z wykorzystaniem gogli VR, a także porozmawiać nt. bezpieczeństwa danych z przedstawicielami Działu IT oraz naszego partnera biznesowego – firmy DAGMA.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną edycję Forum Liderów Ochrony Środowiska, która zaplanowana została na 6 czerwca 2024 roku. 

Fotorelacja